X6A1515

Polaris nasadil na všechny své stroje nový design, který stroje dělá opticky odlehčené a ostřejší. Pořád ale na první pohled poznáte, že před vámi stojí Polaris. Dvě světla po stranách a jedno pracovní v kapličce na řídítkách jasně říkají, jaká mašina před vámi stojí. Dávno pryč jsou ale doby klasických žárovek a všechno svítí pomocí LED. Já osobně bych ocenil trochu robustnější vzhled, ale to je spíš o vkusu. 

 X6A1540

Palubní deska je stejně jako hlavní designové prvky typická pro Polaris a tvoří jí jednoduchý displej. Na něm vidíte vše, co zrovna potřebujete a mě osobně to bohatě stačí, protože kromě teploty motoru vlastně v terénu nic jiného vidět nepotřebuju a soustředím se hlavně na trať, po které jedu. 

 X6A1525

I podvozek je klasika a Polaris se jako jediný drží předního zavěšení typu McPherosn. To má své výhody i nevýhody, ale na pětistovce se používá od začátku, je to robustní a jednoduchý systém a prostě funguje. Vzadu pak už najdete klasiku. V sérii je Sportsman obutý na rozumně širokých pneumatikách na plechových discích. Naopak nadstandardní byla na našem Sportsmanu madla pro spolujezdce a "zábradlí" na předním nosiči. 

 AD 4078

Váha dělá zázraky

O pohon Sportsmana se stará kapalinou chlazený jednoválec, který má objem 567 ccm a výkon slušných 55kW. No a k tomu je tu suchá hmotnost 337 kilo. To sice na papíře nevypadá nijak oslnivě, ale ve světě pracovních čtyřkolek to vůbec není špatná hodnota, no a navíc je tu váha ideálně rozložená, takže čtyřkolka si zachovává vynikající ovladatelnost.

 X6A1480

Na malém Sportsmanu jsem měl možnost jezdit v offroadparku v Milovicích, kde se střídají hodně zajímavé terény a jednoválec tu byl jako ryba ve vodě. Sportsman není velká čtyřkolka a když stojí vedle litru, působí poměrně subtilně. Na trati je řada utažených zatáček, úzká cesta, otevřená pláň, výjezdy, hluboké koleje, ale i brod. 

 X6A1452

Na lesní cestě se Sportsman vodí skoro jako sportka. Stačí aktivně hlídat stopu a Sportsman poslouchá na slovo. Podvozek vás podrží a jediné, na co je čtyřkolka citlivá jsou podélné koleje. Trať v Milovicích byla prašná a tvrdá a vlastně na celou stačil náhon na zadek, jen v hlubokém brodu řadím 4x4. 

 AD 4070

Jednoválec si poradí s výjezdy i rychlou jízdou, ale platí, že čtyřkolku musíte aktivně řídit. Musíte si hledat dobrou stopu, a vodit čtyřkolku kam je třeba. Za to se vám ale odmění lehkostí, kterou dokáže skákat i přes velké díry. Jednoválec sice nemá brutální přebytek výkonu, ale umí ho dobře využít a kromě rovinek, kde mi litr ujel jsem dokázal v terénu v pohodě stačit i silnější čtyřkolce. 

 X6A1506

Motor díky naladění průběhu reaguje rychle na přidání plynu, rád se vytáčí a variátor ho udržuje v ideálních otáčkách pro všechny režimy jízdy. Polaris má typicky nastavené sdružené brzdy, které ovládáte jednou páčkou na řídítku, nebo pedálem. Brzdy jsou dost účinné, ale hůř se dávkují a často se mi stalo, že jsem kola zablokoval. Zejména na prašné trati bylo těžké najít ideální sílu, kterou brzdit.

 X6A1474

Pořád ještě klasika

Je to sice "jen" jednoválec, ale to rozhodně není žádná ostuda. Na srazech asi nebude nejvíc cool, ale na druhou stranu ušetříte dost peněz za benzín, údržbu, no a budete k tomu mít odolnou mašinu, která dokáže být rychlá, dokáže makat a něco vydrží. No a taky vás nebude stát jako auto střední třídy, cena Sportsmanu začíná na částce 215 990, - s DPH.