7D2 8906

Už na suchu nás Z1000 Sport nadchlo. Není to sice konkurence překoňovaných superbugyn, které staví Can-am a Polaris, ale za rozumné peníze dostanete litrový dvouválec a bytelný podvozek a to vše v moderním kabátě. Na suchu byl výkon motoru tak akorát a odpovídal podvozku i volnočasovému zaměření stroje. Bude ale stačit, když na CFMOTO obujeme pásy Camso UTV a k tomu přidáme kabinu DFK s vytápěním? Je jen jedna možnost, jak to zjistit!

7D2 8900

Už na první pohled na mě zimně nastrojené zetko udělalo dojem. Mašina je díky pásům a adaptérům mnohem širší než na kolech a na mohutnosti jí přidává i praktická kabina, která i slušně vypadá. Ostatně její test jste si mohli přečíst v minulém Quadu. Bugyna potřebuje trochu jiné pásy než klasická čtyřkolka. Jsou mohutnější a ty zadní jsou delší, aby se lépe rozložila vyšší hmotnost na plochu. Jinak je ale konstrukce stejná jako u čtyřkolky a i montáž je stejně rychlá a složitá. UTV pásy jsou ale samozřejmě o něco dražší. 

7D2 8901

Kabina se vyplatí

Když jezdíte na pásech v klidu, je to v pohodě, pásy sice házejí sníh, ale ne nijak drasticky. S bugynou ale rozhodně v klidu jezdit nechcete, a to je problém. Vnitřek  je hned plný sněhu a vy po pár minutách sedíte v mokru a zimě. Zážitek je pak pryč. Vyzkoušeli jsme si to před dvěma lety na horách a rozhodně není o co stát. Kabina je tedy skoro nutností. No a poslední dobou v podstatě není lepší volby než DFK. Je to česká firma, která má už dlouholeté zkušenosti a kabiny dodává třeba i pro Rangery britské záchranné služby. Kabina má vychytané všechny mouchy a funguje bezvadně. Nemůže chybět výklopné přední okno kvůli větrání a malá okénka ve dveřích. Samozřejmostí je stěrač, ale hlavně topení s ofukem předního skla. Díky němu můžete i v mrazu jezdit v lehké bundě a budete v pohodě. 

7D2 8988

Bohužel i v zimě přetrvává stejný problém, jaký jsme měli při podzimním testování – hluk motoru. Díky kabině motor rezonuje v interiéru a hlučnost je větší, než když je na bugyně jenom klec. Na druhou stranu v zimě máte většinou kulicha, který alespoň něco utlumí. Hluk motoru je ale jediná věc, která kazí dokonalé pohodlí. Z kabiny se vám opravdu ven chtít nebude a dovedu si představit celodenní jízdu po horách bez větších obtíží. 

7D2 8942

Do závějí

Jak už jsem psal na začátku, na bugyně jsou speciální pásy pro UTV, které se opravdu vyplatí. Bugyna za sebou díky nim nechává v podstatě stejně hluboké stopy jako čtyřkolky, které s námi jezdily. To znamená, že i průchodnost terénem je srovnatelná se čtyřkolkou. Jediné, co vás bude limitovat, je šířka a výška stroje, která je samozřejmě větší než u čtyřkolky. 

7D2 8944

Díky své délce a šířce má stroj vynikající stabilitu. Můžete jet hlubokým sněhem, projíždět závěje nebo jezdit v kolejích… Je v podstatě jedno, co zrovna máte pod pásy – kam natočíte volant, tam bugyna jede. Funguje to navíc i na ujetém sněhu na silnici, kde má čtyřkolka daleko větší problémy. Daní za délku je samozřejmě daleko větší poloměr otáčení. Bugyna potřebuje i na kolech mnohem víc prostoru než čtyřkolka a s pásy to platí dvojnásob. Tam, kde se se čtyřkolkou v pohodě vytočíte, musíte se zetkem dvakrát couvat. Díky velkým zrcátkům na kabině a dobrému výhledu to ale není problém. 

7D2 8963

Naopak nedotáčivost na pásech vám bude vadit v ostrých zatáčkách. Musíte vychytat ideální rychlost, ve které pásy zabírají a tím pádem zatáčejí, ale nejste moc rychlí, aby vás nevynesla zatáčka. Chce to trochu cviku na plynu, ale po pár kilometrech se do toho dostane snad každý. Jo a málem bych zapomněl. Na jízdu se zadním náhonem rovnou zapomeňte. Pásy na bugyně potřebují 4x4 po celou dobu, jakmile zapnete zadek, okamžitě zapadnete. Co naopak nebudete skoro potřebovat, je Lko. I v hlubokém sněhu a v zasněžených výjezdech si motor vystačil s Hčkem. Pomalejší převod využijete snad jen při tahání těžkého vleku, nebo vyprošťování aut z příkopu (vyzkoušeno!). 

7D2 8959

Na rozdíl od čtyřkolky je ovládání díky převodům volantu a posilovači naprosto snadné. Na řízení vám bude stačit jedna ruka, i když je lepší raději volant pořádně držet, protože nenadálá rána od pásu vám může volant vyrazit z ruky. Řízení je ale celkově velmi snadné a rozhodně se s ním nenadřete. Zatímco na čtyřkolce musíte v hlubokém sněhu občas pořádně zabrat, v bugyně je jízda náročná asi jako v osobáku. 

7D2 8966

Stojí to za to

Kombinace Z1000 Sport, pásů Camso a kabiny DFK rozhodně není levnou záležitostí, ale po dni stráveném za volantem uznávám, že to za to stojí. Pocit toho, že vás ve sněhu nic nezastaví, v kombinaci s pohodlím srovnatelným s klasickým autem, je k nezaplacení. Jediné, co nám za celý den vadilo, bylo mlžení skla, které bylo potřeba mít pootevřené. U čtyřkolkové kabiny je vyhřívané přední sklo, které by se hodilo i tady. To je ale jediný malý škraloup na výborné kombinaci mašiny a příslušenství. Zapomenout nesmíme ani na univerzálnost. Na jaře můžete pásy sundat a pokračovat na kolech, no a v létě pak můžou pryč i dveře a přední sklo a můžete si užívat otevřené konstrukce.

 

Video z testování