Cestovní endura jsou jednou z nějpopulárnějších kategorií na trhu. Je to ale dost široký pojem. Patří sem velká "SUV" na litých kolech, ale taky motorky, které umí objet Erzbergrodeo, jako je třeba Ténéré od Yamahy, která letos slaví už 40 let na trhu!

2023 YAM ABR UK EU STA 003 03 previewCelé to začalo v roce 1983, kdy tahle mašina vyjela jako XT600Z. Tehdy se vzduchem chlazeným jednoválcem, větší nádrží a malou kapotou, což byly hlavní rozdíly oproti legendárnímu XT. Je třeba si připomenout, že v době, kdy Ténéré přišla na trh ještě zdaleka nebylo k dostání tolik cestovních endur, jako teď, vlastně skoro žádná. Dobrodruzi tak najednou měli něco, na čem mohou zdolávat expedice bez spousty hodin, které by museli věnovat úpravě motorek. 

2023 YAM TENERE40ANNIVERSARY EU EVNT EU KEY 002 03 preview

No a pak je tu samozřejmě Dakar. Yamaha ho vyhrála s XTčkem a to se počítá. Byla to samozřejmě taky trochu jiná doba a motorky měly tehdy mnohem blíž k sérii, než současné speciály. Ciryl Neveu tehdy vyhrál hned dva první Dakary v sedle XT500. Těch vítězství bylo ale mnohem více včetně šesti pro Stéphana Peterhansela, který jel na dvouválcové Super Ténéré. No a když se podíváme do současnosti, tak jeden z ambasadorů značky - Nick Sanders dokonce na Ténéré objel svět. 

2023 YAM ABR UK EU STA 014 03 preview

Na oslavu čtyřicátého výročí Yamaha představila unikátní tour, na které ukáže celou historii modelu. Kromě celé modelové řady tu uvidíte i dakarské speciály. V rámci tor samozřejmě bude možné také otestovat nové modely včetně Ténéré World Raid a World Rally. Ta tu bude v barvách YZE850, na které Peterhansel v roce 1991 vyhrál Dakar. Yamaha Ténéré 40th anniversary tour by měl být velký festival dobrordružství a cestovatelství. Zván je na něj samozřejmě každý bez ohledu na značku, kterou sedlá, ale pokud máte doma Tenerku... 

2023 YAM ABR UK EU STA 016 03 preview

Bohužel k nám se tour nepodívá, ale bude v sousedním Německu, což je pro jezdce na cestovním enduru skoro za rohem. Celý kalendář najdete zde:

Ténéré Spirit Aguilar de Campoo | 31 June – 1 July | Spain

MaxlRIDE Motofestival | 25-27 August | Germany

Alpes Aventure Motofestival | 8-10 September | France

2023 YAM ABR UK EU STA 021 03 preview