Spolek zapálených srdcařů, kteří ve svém volném čase pomáhá všude, kde je to třeba už funguje třetím rokem. Za tu dobu už ví, co potřebuje, jaká technika je k čemu vhodná a jaká výbava potřebná. Nejen na novinky z práce SAR Morava jsme se zeptali Aleše "Aligatora" Vajdáka. 

Když jsme připravovali rozhovor, omlouval jsi se, že máte o víkendu akci a dostaneš se k němu později, kde jste působili?

Ano, to je pravda, zrovna probíhaly přípravy na již 40. ročník KOWAX Valaššské rally ValMez, na které už třetím rokem přispíváme svým dílem k pořadatelské a zajišťovací činnosti. Další víkend byl pro změnu ve znamení zdravotního zabezpečení sjezdu horských kol seriálu Wood Bikerally Series – WBS.

20220411 174627

Můžeš stručně představit, co SAR vlastně znamená a jakou má funkci? 

SAR - Search And Rescue – tedy „hledej a zachraň“ je mezinárodní zkratka pro organizace zabývající se pátráním po pohřešovaných osobách, poskytnutí pomoci a jejich záchraně především v těžším terénu a podmínkách. Náš Rescue SAR Morava z.s. pak ještě dokáže zajistit zdravotní a pořadatelský dohled na akcích a závodech, nebo třeba skrze některé naše členy zorganizovat školení první pomoci, popřípadě udělat radost výletem do přírody handicapovaným, nebo svezením dětí na táborech. Nesmíme také opomenout humanitární pomoc.

20220416 085752

V Quadu jsme o vás už psali před nějakou dobou, jak dlouho už vlastně fungujete?

Naše organizace oficiálně vznikla 23.1.2020, takže už frčíme třetím rokem, ale myšlenka jako taková už tady byla téměř o rok dříve.

Asi nejvíc o vás zatím bylo slyšet po loňském tornádu, co tam na vás čekalo?

Především fůra práce, přece jen se takové věci (naštěstí!) nedějí zrovna často a pro všechny z nás to byla velká zkušenost, při které jsme si společně s dalšími lidmi – místními i od IZS – posunuli hranice. Snažili jsme se mimo pomoci s odklízením sutí, zásobování materiálem i stravou a ošetřování zranění při pracích i psychicky podporovat a udržovat celkově dobrou náladu i přes celkovou vážnost a náročnost celé situace napříč postiženými místy.

20220421 081912

Jaká je odezva od profesionálních záchranářů a hasičů na vaší pomoc?

Co se týká prací po tornádu, tak jsme zaznamenali jednoznačně pozitivní ohlasy. Zájem o náš spolek a kolikrát i údiv, že takové spolky typu SAR u nás existují a jejich členové tuto činnost dělají ve volném čase a takřka výhradně ze svých prostředků.

Teď trochu k technice. Čím disponujete?

To je na docela dlouhý seznam, ale pokud to shrnu, tak cca 30 čtyřkolek a z nich je zhruba 90% od výrobce CFMOTO. Ať už jde třeba slabší 500ccm jednoválce, tak i ty nejsilnější dvouválce o litrovém objemu, no a pak již nově zmiňované CFMOTO Gladiator UTV1000 které máme zdarma k dispozici díky dovozci Journeyman.CZ a regionálnímu prodejci AligatorAVS.
Dále ve výbavě máme přívěsné vozíky a jeden speciál na transport raněných z nepřístupných terénů, vybavené batohy pro první pomoc, člun a vybavení pro záchranu z vody a ledu, lezecké vybavení, motorové pily, plno aku nářadí, vysílačky, elektrocentrály, altány a další pomůcky pro usnadnění naší práce a zřízení solidního zázemí takřka kdekoliv.

20220416 085517

Oproti minulosti jste přidali do výbavy i CFMOTO UTV, jak se osvědčilo?

Tak zatím samá pozitiva každopádně se pomalu seznamujeme a hledáme možnosti, co vše si můžeme s UTV dovolit oproti klasické čtyřkolce. Je to velký pomocník i díky korbě, která se dá využít jak na naložení spousty materiálu, tak  třeba na položení raněného na rozměrnou ložnou plochu pokud by například nebyl zrovna k dispozici vozík.

Jak se rozhodujete o nasazení techniky? K čemu je vhodnější čtyřkolka a k čemu naopak UTVčko?

Jde především o to, co je potřeba zajistit - čtyřkolka je více pohyblivá a v terénu si jezdec se strojem přeci jen může dovolit více a dostat se i na méně přístupná a rizikovější místa, než s velkým a těžším UTV. Na druhou stranu jsme třeba teď o Velikonocích byli požádáni o vytažení auta po nehodě z pole a tam se zrovna CFMOTO Gladiátor UTV1000 parádně osvědčilo díky své váze a tak vytažení vraku zpět na komunikaci, aby ho mohla naložit odtahovka, šlo celkem hladce. Takže pro tuto náročnější činnost bylo UTV jasná volba.

20220414 111512

Kdyby sis mohl vybrat ideální stroj pro tuhle práci, co by to bylo?

To se takto nedá vyloženě říci, naše zaměření je pohybovat se v obtížném terénu, tím pádem čtyřkolky či UTV jsou jasná volba a pak samozřejmě záleží i na zkušenostech jezdce, protože i sebeideálnější stroj se neřídí sám. 

Jaké doplňky na svých mašinách máte?

Vycházíme ze standartních modelů z výroby, na které kvůli viditelnosti a bezpečnosti montujeme přídavná LED světla, zábleskové predátory, popřípadě i zvukové výstražné systémy. No a pak kvůli odolnosti je samozřejmostí solidní krytí podvozku, u některých i ochranné rámy, výhřevy rukojetí a další. Nezapomínáme také ani na úložné prostory jako jsou přední, zadní kufry, záložní kanystry a upínací sítě, do kterých pak s přehledem naskládáme např. sekyry, lana, zmíněné zdravotní batohy, nářadí na případnou opravu a pak další nepřeberné množství věcí, které už záleží na každém jednotlivci.

20220418 174350

Kdyby se k vám chtěl někdo z našich čtenářů přidat, co by měl umět a co by pro to měl udělat?

No hlavně musí být ochotný obětovat svůj čas, být plnoletý a mít chuť pomáhat lidem a sebe posouvat ve svých dovednostech. Dále je nutnost minimálně kurz první pomoci, být jak týmový hráč, tak i umět pracovat samostatně. Taky by měl být z našeho regionu – Moravy. Pokud by byl zájemce nebo zájemkyně zároveň i majitel/jezdec, je to velkou výhodou, ale není to podmínkou – rádi přijmeme kohokoliv schopného se zápalem pro věc a srdcem na správném místě !

Díky za rozhovor a hodně štěstí a co nejméně ostrých akcí.